جورپین اجاره پالس اکسیمتر

اجاره پالس اکسیمتر

اجاره دستگاه پالس اکسیمتر

در این مقاله با دستگاه پالس اکسی متر یا پالس اکسیمتر بیشتر آشنا می‌شویم. این دستگاه برای مراقبت بیماران در منزل بسیار کارآمد بوده و در ادامه از مزایای اجاره دستگاه پالس اکسی متر و اجاره تجهیزات پزشکی دیگر مثل اجاره ویلچر و اجاره تخت بیمارستانی برای بیماران استراحت مطلق صحبت می‌کنیم؛

پالس اکسیمتر (Pulse Oximeter) یا اکسیژن‌ سنج نام دستگاهی کوچک اما کار آمد است که برای اندازه‌گیری درصد اکسیژن اشباع در (سرخ رگ) خون استفاده می‌شود. به این اندازه‌گیری پالس اکسیمتری می‌گویند. پالس اکسیمتر یک دستگاه غیر تهاجمی می‌باشد.یعنی بدون آسیب رساندن به بافت بدن نتیجه دلخواه را به شما می‌دهد.

قسمت‌های اصلی دستگاه:

 • پروب پالس اکسیمتر
 • مانیتور

نحوه عملکرد دستگاه پالس اکسی متر

سنسور دستگاه یا به عبارتی پروب آن را می‌توانیم بر روی نقاطی که نور از آن عبور می‌کند مانند انگشت سبابه، شست پا،نوک بینی و نرمی گوش قرار دهیم، در قسمت بالایی پروب یک دیود منتشر کننده نور وجود دارد که دو نور قرمز و مادون قرمز را منتشر می‌کند، نور از میان بافت‌ها عبور نموده (بافت احاطه شده توسط سنسور) و در قسمت پایین یک گیرنده نوری آن ‌را دریافت می‌کند. نور قرمز توسط هموگلوبین و نور مادون قرمز توسط اکسی‌هموگلوبین (ماده‌ای است که از ترکیب اکسیژن با هموگلوبین خون در شش‌ها ایجاد می‌شود) جذب می‌شود،دستگاه با انجام یک محاسبه لگاریتمی میزان اشباع هموگلوبین با اکسیژن را مشخص می‌کند.

پس از پایان محاسبات دستگاه نتیجه‌ را به درصد نمایش می‌دهد.خواندن این نتایج در منزل سخت نیست اگر میزان مطلوب و نرمال آن ۹۵-۹۷ درصد است. اگر این میزان در بیماران کمتر از ۹۰ درصد شود زنگ هشدار به صدا درمی‌آید با مشاوره از پزشک متخصص برای جولوگیری از حمله هیپوکسمی از اکسیژن ساز استفاده کنید. اجاره اکسیژن ساز یک گزینه اقتصادی و به صرفه است.

جورپین اجاره اکسی متر

انواع دستگاه پالس اکسیمتر

درحال حاضر ۳ نوع از این دستگاه موجود می‌باشد؛

پالس اکسیمتر انگشتی : رایج ترین نوع پالس اکسیمتر است، این نوع دستگاه هم قابلیت حمل دارد هم قابل استفاده در منازل همچنین در بخش تریاژ و اورژانس بیمارستان‌ها از این نوع استفاده می‌شود. در این نوع، نمایش اطلاعات و نمایشگر بر روی گیره دستگاه قرار دارد.

پالس اکسیمتر دستی : این نوع از دستگاه پالس اکسیمتر بیشتر مورد استفاده پزشکان قرار می‌گیرد، و در بخش‌های بستری و اتاق احیا استفاده می‌شود. در این نوع نمایشگر روی گیره دستگاه نبوده و اطلاعات از حسگر توسط سیم به دستگاه مرکزی وصل می‌شود. این نوع دارای اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری است؛ مثل ضربان قلب،ضربان نبض و غیره.

پالس اکسیمتر جنینی : 

استفاده از گیره‌های معمولی بر روی نوزادان ممکن نیست. برای برسی اکسیژن خون نوزادان از پالس اکسیمتر جنینی استفاده می‌کنند. این دستگاه دارای پروبی است بر روی سر نوزاد قرار می‌گیرد و راندمان عملکردش مانند باقی اکسیمتر‌ها است.

جورپین اجاره پالس اکسیمتر

موارد استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر

 • هنگام عمل جراحی، اتاق احیا و مواقعی که از روش‌های تسکین دهنده استفاده شده.
 • برای بررسی این موضوع که آیا بیمار به دستگاه کمک تنفسی برای تنفس نیاز دارد یا خیر.
 • برای مشاهده عملکرد داروهای ریه .
 • تست ورزش که برای بررسی توانایی فرد برای رسیدن به سطوح بالای فعالیت بدنی و ورزشی انجام می‌شود.
 • برای بررسی این که شخص دچار وقفه تنفسی در طول خواب (آپنه خواب) می‌شود یا خیر؟(البته با اجاره دستگاه اکسیژن ساز و استفاده کوتا مدت این مشکل حل می‌شود)
 • برای تشخیص تمام بیماری‌هایی که بر سطح اکسیژن خون تأثیر می‌گذارد، مانند حمله قلبی،بیماری مزمن انسداد ریوی،نارسایی قلبی،سرطان ریه ،کم خونی، آسم، ذات الریه و غیره .

مواردی که نتیجه دستگاه دقیق نیست

 • در معرض نور شدید قرار گرفتن.
 • دمای غیرعادی بافت.
 • وجود مانع‌هایی مثل لاک یا رطوبت.
 • قرار نگرفتن مناسب حسگر درمکان‌های پیشنهادی. ( مکان‌هایی که برای پالس اکسیمتری در بزرگسالان بیشتر استفاده می‌شوند انگشت دست، انگشت پا و بالا یا پایین گوش ودر کودکان، کف پا یا کف دست. یا انگشت شست پا یا دست است.)
 • محکم یا آزاد قرارگرفتن پروب بر روی عضو.
 • اختلالات عروقی. (انسداد سرخ رگ موضعی به علت جراحت یا موارد دیگر)
 • کثیف یودن گیرنده سنسور.
شرایط نگهداری از دستگاه پالس اکسیمتر

این دستگاه شرایط نگهداری آنچنانی ندارد و با انجام چند نکته ساده می‌شود از آن استفاده کرد:

 1. هر چند وقت یک بار قسمت سنسور ( انگشتی) بیمار را با پنبه و الکل تمیز کنید .
 2. اگر از نمونه سیار آن استفاده می‌کنید، مانع از خالی شدن کامل باتری آن شوید. زیرا باتری آنها از نوع سربی بوده خالی شدن کامل باعث کاهش عمر باتری می‌شود.
 3. اگر از نوع ثابت آن استفاده می‌کنید، حتما از دستگاه کنترل نوسانات برق استفاده کنید.

 

اجاره دستگاه پالس اکسیمتر

دستگاه پالس اکسی متر یک دستگاه مراقبتی عالی برای طیف زیادی از بیماران است. از آن انجایی که کار کردن با دستگاه پالس اکسی متر بسیار ساده است و همچنین تهاجمی نبودن دستگاه سبب شده تا نگرانی آسیب زدن به عزیزان خود نداشته باشیم و اطمینان داشته باشید که در طی استفاده از این دستگاه بیمار دردی نمی‌کشد. یکی از کاربرد‌های دستگاه پالس اکسی متر بررسی این است که فرد دچار وقفه تنفسی در خواب می‌شود یا خیر؟ شما با اجاره اکسی متر برای خود و اعضای خانواده خود این آزمایش ساده را انجام دهید و اگر خدایی نکرده دچار آپنه خواب بودید با اجاره دستگاه اکسیژن ساز  و استفاده از آن برای مدتی کوتاه این عارضه درمان یا کنترل کنید. چند ماهی است که همه کره زمین با ویروس کرونا دستو پنجه نرم می‌کند، یکی از ‌نشانه‌های ویروس کرونا کم شدن حجم تنفسی و در نتیجه کم شدن اکسیژن خون است. شما می‌توانید با اجاره اکسیمتر همواره و بدون مراجعه با مراکز پزشکی که ریسک آلودگی دارند اکسیژن خون خود را بررسی کنید و در صورت کاهش و خطر ابتلا به کرونا به پزشک متخصص مراجعه کنید. شما با اجاره پالس اکسی متر و هزینه ناچیز از بسیاری بیماری پیشگیری می‌کنید. شرکت جورپین با اجاره تجهیزات پزشکی برای کسانی که نیاز به نگهداری از عزیزان خود در منزل دارند یاری می‌رساند. شما می‌توانید با اجاره تخت بیمارستانی ، اجاره ویلچر ، اجاره اکسیژن ساز  و انواع تجهیزات پزشکی و کمک پزشکی دیگر از عزیزان خود به نحو احسن در منزل نگهداری کنید تا لباس عافیت بر تن کنند.

نوشته ایجاد شد 12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا